Agencija Partner Research Solutions je u Nišu decembra 2016. godine radila istraživanje o ponašanju turista koji dolaze u grad i njihovom uticaju na razvoj turizma. Sudeći po objavljenim podacima na Tango Six portalu, 43% putnika sa aerodroma Konstantin Veliki su stranci (uključiv i gradjane sa teritorije Kosova). Ako je prošle godine broj putnika bio 300.000, onda je 130.000 „stranaca“ prošle godine došlo i otišlo preko Niša sa/na druge destinacije.
Istraživenje koje je agencija Partner Research Solutions radila dalo je ovakve rezultate:
Prosečan boravak gostiju je 3,4 dana, što čini 3 noćenja po gostu.
Za godinu dana aerodrom je zaslužan za 350.000 do 400.000 noćenja u Nišu!
Tek oko 36% ove „potrošnje“ („kod prijatelja“ i „nepoznato“) ne spada direktno u prihod turističke privrede. Blizu polovine koristi hotelske kapacitete (45%), a 18% privatni smeštaj – dakle dve trećine su potrošači usluge „smeštaj“. To znači da je oko 250.000 noćenja „prodato“, pa je zarada samo od ove usluge oko 5 miliona evra (prosečno noćenje bez obzira na objekat 20€).
Noćenje, naravno, nije jedina „potrošnja“ stranaca koji, koristeći usluge aerodroma borave u Nišu.
SVI strani gosti se hrane u Nišu tokom svoja 3,4 dana boravka. Kolika god da je prosečna dnevna potrošnja po gostu, na godišnjem nivou je to 3,4 x 130.000 x (20€) = 8,8 miliona evra.
Tome valja dodati efekte razgledanja grada, sa novim elemenitma potrošnje, pa i posete turističkim lokacijama, koje upražnjava jedna četvrtina gostiju.
Ukupne direktne efekte u domenu turističke potrošnje, podstaknute postojanjem aerodroma i „avio turista“ nije teško izačunati. Sa očekivanim porastom broja putnika i ukupni efekti će biti u porastu. Ukupna turistička privreda Niša već danas nema dovoljno razvijenu ponudu da iskoristi sve potencajale turističke tražnje. Kod svakog povećanja broja gostiju nophodno je unapredjenje turističke ponude, a to uvek znači više zaposlenih u turističkoj privredi i veći prihod lokalne samouprave.
Dakle, za Niš je postojanje aerodroma zlatna koka u svakom slucaju, a tek će to biti ako se nesmetano razvija.
Autor: Miroslav Šutić